Menu Close

Erasmus+ „Atrandame STEAM gamtoje!“ Tarptautinis susitikimas Turkijoje

Plungės lopšelis-darželis „Vyturėlis“ tęsia Erasmus+ KA210-SCH bendrojo ugdymo sektoriaus mažos apimties partnerystės projekto „Atrandame STE(A)M gamtoje!“ (angl. „Discovering STEM in Nature!“) įgyvendinimą. Gruodžio 5 – 9 dienomis vyko trečiasis tarptautinis projekto partnerių susitikimas. Projekto partneriai iš Lietuvos, Estijos, Turkijos ir Šiaurės Makedonijos ugdymo įstaigų susitiko Turkijoje. Mūsų įstaigai atstovavo direktorė Asta Baltuonienė, projekto koordinatorė Aušra Šetkauskienė, pedagogės Nijolė Gasauskienė ir Dovilė Žalandauskienė.

Projekto metu siekiama ugdyti savimi pasitikinčius, gamtą mylinčius vaikus, kurie domisi mokslu, mąsto interaktyviai ir gali išreikšti save. Naudojant STEAM metodo elementus, plėtojamas ugdytinių supratimas apie gamtos reiškinius, ugdomas aplinkosauginis sąmoningumas ir skatinamas bendravimas bei bendradarbiavimas.

Šiame projekte Turkijos Denizciler Mustafa Kemal (Hatay/Iskenderun) pradinė mokykla – darželis vykdė savaitės veiklas tema „STEAM Gyvūnai“.

Pirmąją dieną atvykusius svečius pasveikino įstaigos vadovas Eyyup Korkmaz. Ugdytiniai drauge su mokytojais projekto partnerius pasitiko tradiciniais šokiais ir dainomis. Po šilto sutikimo mokyklos – darželio direktorius pakvietė svečius susipažinti su Turkijos švietimo sistema, buvo aptarti panašumai ir skirtumai. Mokytoja Rukiye Akyol pristatė savaitės veiklų planą. Po oficialiosios dalies projekto partneriai stebėjo 5-6 m. vaikų veiklą apie nykstančius gyvūnus. Vaikai kūrė kalnų gazelės kaukes, kuri yra įtraukta į nykstančių gyvūnų sąrašą. Buvo atliekamas atspindžių eksperimentas su veidrodžiais. Drauge kūrėme saugią gyvenvietę nykstančiam elniavabaliui. Stebėjome gražų vaidinimą „Mažas namelis miške“. Vaikai, persirengę įvairiais gyvūnais parodė vaidinimą, apie gyvūnų draugystę, kad žemėje vietos pakanka visiems. Projekto partneriai buvo apdovanoti mielomis vaikų ir jų tėvelių pagamintomis dovanėlėmis. Vėliau buvome pakviesti į lesyklėlių dirbtuves. Jas gaminome iš antrinių žaliavų (metalo skardinių, medžio lentelių) ir marginome savo šalies simboliais. Dieną užbaigėme turininga ekskursija į kalnus, kur ir pakabinome lesyklėles paukšteliams.

Ankstyvą antrosios projekto dienos rytą turėjome unikalią galimybę apsilankyti rezervate ir susipažinti su kalnų gazelėmis. Tokia vieta yra tik Turkijoje Hatay ir Izraelyje. Ekspertas papasakojo apie šių gyvūnų gyvenimą, mitybos ypatumus, apie tai, kodėl jie tapo nykstančia rūšimi. Vėliau apžiūrėjome įspūdingą Šv. Petro bažnyčią (Saint Pierre Church), įsikūrusią kalnuose netoli Antakijos, Hatay provincijoje. Tai pirmoji krikščionių bažnyčia, įkurta kalno urve. Apsilankėme Antakijos archeologijos muziejuje, kur apžiūrėjome didžiulę Romos ir Bizantijos laikų mozaikų kolekciją, grožėjomės architektūra, eksponatais, atspindinčiais regiono kultūrą ir meną.

Projekto trečiąją dieną pradėjome vizitu pas Iskenderuno gubernatorių Murat Sefa Demiryurek. Gubernatorius išreiškė susidomėjimą projektu, pasidžiaugė jo sėkmingu įgyvendinimu. Vėliau apsilankėme pas Iskenderuno nacionalinio švietimo direktorių Ali Haytaz, kuris domėjosi projekto partnerių ugdymo sistemomis, džiaugėsi galimybe sutikti svečius iš tolimų šalių. Nuvykome susipažinti su Naciye Suna Oktay Tekin darželiu, kur ugdytiniai mus pasitiko ritmišku tradiciniu regiono pasirodymu. Maloniai buvome sutikti ir Blue Child akademijoje. Džiaugėmės turėdami galimybę pamatyti, kaip vyksta ugdymas skirtingose įstaigose. Projekto partneriai buvo paruošę pristatymus apie savo šalių nykstančius gyvūnus, jų išsaugojimo būdus. Susipažinome su projekto partnerių ugdymo metodais tema „STEAM Gyvūnai“.

Ketvirtąją projekto dieną svečiai buvo pakviesti stebėti spalvingą madų šou. Vaikų tėveliai kruopščiai pagamino savo vaikams gyvūnų kostiumus iš antrinių žaliavų. Drauge iš spalvingų karoliukų gaminome suvenyrus tema ,,Gyvūnai“. Dieną užbaigėme apsilankymu Payas Sokullu Mehmet Pasha Komplekse ir Mečetėje. Pamatėme 1350 metų menantį ir vaisius vis dar auginantį alyvmedį.

Paskutiniąją Erasmus+ projekto „Atrandame STE(A)M gamtoje!“ dieną pradėjome spalvingu vaikų muzikiniu pasirodymu. Pasidžiaugėme vaikų ir jų tėvų paruošta piešinių paroda tema „Gyvūnai“. Vyko diplomų įteikimo ceremonija. Apsilankėme Hatajaus Expo miniatiūrų parke, susipažinome su regiono augalais, jų gydomosiomis savybėmis.

Džiaugiamės neįkainojama patirtimi, projekto partnerių bendradarbiavimu, kurį tęsime kovo mėnesį susitikime Estijoje.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Aušra Šetkauskienė

Daugiau susitikimo akimirkų Turkijoje 

Skip to content